Dbajmy o zdrowie naszych piesków. Często problemy z zachowaniem psa są wywołane stanem zdrowia a nie problemem behawioralnym.
Psy po przebyciu ciężkiej choroby mogą bardzo się zmienić i wtedy, jeśli jego zachowanie jest problemowe, warto przyjrzeć się i poćwiczyć z behawiorystą.
Dużo zdrówka.
**Do obowiązkowych należy szczepienie przeciwko:**
– **wściekliźnie** – ostrej chorobie ośrodkowego układu nerwowego.
Zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko **wściekliźnie** podlegają psy **po ukończeniu 3 miesiąca życia**. Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.
**Szczepienia zalecane – szczepienia przeciwko następującym chorobom:**
– **nosówce** – chorobie zakaźnej, którą wywołuje wirus nosówki psów z rodziny Paramyxoviridae,
– **parwowirozie** – chorobie zakaźnej, którą wywołuje parwowirus psi,
którą wywołuje wirus wścieklizny z rodziny rabdowirusów,
– **zakaźnemu zapaleniu wątroby** (chorobie Rubartha) – zakaźnej chorobie wirusowej, którą wywołuje adenowirus psów typ 1 (CAV-1),
– **zapaleniu tchawicy i oskrzeli (kaszlowi kenelowemu)** – chorobie zakaźnej układu oddechowego psów. To choroba, którą najczęściej wywołują adenowirusy typu 2 (CAV-2), bakterie krztuśca Bordetella bronchiseptica i wirusy grypy Parainfluenza canis (CPI).